Kako reći učiteljici… a da ne zvučiš kao problematičan roditelj?

Jesi li se ikada našao/la u situaciji da tvoje dijete s uzdahom spušta torbu nakon škole i kaže: „Mama, tata, učiteljica me ne voli…“? Ili još bolje – „Ne volim školu, dosadno je!“ A ti stojiš pred time kao pred nerješivom jednadžbom – kako razgovarati s učiteljicom, a da ne ispadneš ona/j roditelj koji „stalno nešto traži“?

Prava je vještina reći učiteljici da bi bilo korisno promijeniti način komunikacije s tvojim djetetom, a da pritom nitko ne diže obrve. Ali, znaš što? Postoji način. I to pametan, učinkovit i taktičan način koji će osigurati da tvoje dijete uživa u školskim satima – umjesto da broji minute do zvona.

Prva stvar – nisi sam/a u ovome

U Udruzi Rotor, samohrani roditelji često dijele upravo ovakva iskustva. Nedavno je jedan član iz Rijeke, Marko, voditelj projekata u IT sektoru, došao s pričom o svom sinu koji je obožavao znanost, ali ga je učiteljica „stavila u kalup“ – odgovaraj kratko, ne postavljaj previše pitanja. Dijete se zatvorilo. Marko je znao da mora reagirati, ali kako?

Ili Petra iz Zagreba, odvjetnica i majka devetogodišnje djevojčice, koja je u jednom trenutku shvatila da njezina kći sve teže sudjeluje u nastavi jer se učiteljica obraća autoritativnim tonom. „Trebala sam pristup koji neće biti napadački, ali će biti jasan“, rekla je Petra.

Prava strategija – izbjegni zamke

  1. Pristup bez napada – Ako učiteljici kažeš „Vaš način predavanja nije dobar“, odmah si otvorio/la front. Umjesto toga, bolje je reći:
    • „Primijetio/la sam da moje dijete voli učiti kada…“
    • „Imam dojam da bi bolji rezultati došli kad bi…“
  2. Pozitivna perspektiva – Umjesto kritike, istakni što kod učiteljice već dobro funkcionira:
    • „Vidim da ulažete trud u nastavu, a moje dijete se stvarno veseli kada radite…“
  3. Zajedničko rješenje – „Što mislite, postoji li način da malo prilagodimo pristup kako bi moje dijete bolje sudjelovalo?“

Rezultat? Dijete koje se vraća iz škole s osmijehom!

Marko je, koristeći ovaj pristup, uspio s učiteljicom dogovoriti da njegov sin može odgovarati na pitanja na način koji njemu više odgovara – kroz mini-prezentacije, umjesto kratkih odgovora. Petra je kroz razgovor potaknula učiteljicu da svoju komunikaciju prilagodi tako da njezina kći ne osjeća pritisak.

Možda misliš – „Super, ali meni treba podrška da to izvedem kako treba…“ E, tu dolazi Rotor! Razgovori poput ovih ne moraju biti izazov ako imaš ekipu koja je već prošla slične situacije. A to je upravo ono što samohrani roditelji u Rotoru rade – dijele iskustva i rješenja, jer mi zajedno možemo sve!

Zato, ako želiš više ovakvih pametnih rješenja, svrati na www.udruga-rotor.hr i budi dio zajednice koja zna kako balansirati između roditeljstva, karijere i vlastitih ciljeva.

Članak

Jesi li si oprostio/la?

Zamisli da si na autoputu, voziš 150 na sat i shvatiš da je to, zapravo, bio krivi izlaz. Nije ni čudo što osjećaš nervozu, zar ne? No život je takav. Ponekad žuriš, ponekad se žurba čini poput nužne opcije. A onda skreneš i shvatiš – nisi na pravom putu. Dragi člane Udruge Rotor, draga samohrana majko iz Splita, dragi samohrani

Saznajte više »
Članak

Vrijeme je! Ili nije?

Jesi li ikada pomislio da je planiranje godišnjeg odmora uzbudljivije od samog odmora? Da su tablice, istraživanja destinacija i uspoređivanje hotela zapravo tvoj skriveni hobi? Ili si od onih koji svake godine u zadnji tren panično traže gdje pobjeći, dok ti dijete s vrata dobacuje: “Tata/mama, svi već znaju gdje idu, samo mi ne!” E, upravo zato je sada pravo

Saznajte više »
Scroll to Top
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.