Koliko često planiranje mjesečnog budžeta kod tebe izgleda kao improvizacija? Jesi li ikad pomislio/la kako bi bilo da tvoj novčanik može pričati – što bi ti rekao? I ono najvažnije – možeš li biti financijski stabilan/na, a istovremeno ulagati u svoju djecu, karijeru i vlastite snove?
Zamisli ovaj scenarij: subota je ujutro, tvoj popis obaveza veći je od knjige koju si planirao/la pročitati već mjesecima. Djeca žele ići na trening, automobilu treba servis, a ti pokušavaš shvatiti gdje je nestalo onih 500 eura koje si trebao/la ostaviti za vikend izlet. Prepoznaješ se? Ako da, čitaj dalje – jer rješenje nije tako komplicirano kao što misliš.

Kako izgleda život s jasnim financijskim planom?
Zoran iz Osijeka, samohrani otac dvoje tinejdžera, voditelj je IT odjela u velikoj međunarodnoj tvrtki. Prije nekoliko mjeseci našao se u situaciji gdje su ga stalno stizali neočekivani troškovi – nova oprema za školu, rođendani, aktivnosti vikendom. Kaže: “Osjećao sam se kao da financijski stalno tapkam u mjestu, a s druge strane htio sam ići s djecom na odmor koji nije dostupan samo na Instagramu.” Nakon što je postao član Udruge Rotor, Zoran je kroz radionice financijskog planiranja počeo pratiti svoje troškove pomoću jednostavne aplikacije i postavio tri jasna prioriteta: djeca, štednja za velike projekte i aktivnosti za osobni razvoj. Danas s ponosom govori kako uspijeva godišnje otputovati s djecom i istovremeno štedjeti za njihovu budućnost.

Postoji li formula koja funkcionira za sve?
Naravno da ne postoji univerzalno rješenje, ali postoje provjereni alati i strategije koje prilagođavaš sebi. Andrea iz Splita, samohrana majka koja radi kao pravnica u poznatom odvjetničkom uredu, ispričala nam je kako je uz pomoć zajednice unutar Udruge Rotor naučila pravilo “50-30-20”. To znači: 50% mjesečnih primanja ide na osnovne potrebe, 30% na želje, a 20% na štednju ili investicije. Andrea kaže: “Prvi mjesec bio je izazovan, ali sada imam više slobode i sigurnosti nego ikad prije. A najbolji dio? Sada planiram uključiti i djecu u cijeli proces – neka i oni nauče cijeniti novac.”

Zašto planiranje ne mora biti suhoparno?
Kad misliš na financijsko planiranje, vjerojatno ti na pamet padaju tablice, brojevi i dugi razgovori s knjigovođom. Ali što ako ti kažemo da to može biti i kreativno? Radionice Udruge Rotor ne samo da pružaju praktične alate za planiranje, već i inspiraciju kako da svojoj djeci preneseš osjećaj odgovornosti. Jedna mama iz Zagreba nam je ispričala kako su njena djeca počela sami bilježiti svoje troškove nakon što su zajedno sudjelovali na jednom našem projektu.

Što sve možeš ostvariti uz podršku zajednice?
Samohrani roditelji često osjećaju pritisak da moraju sve sami. Ali istina je – ne moraš! Mi zajedno možemo sve! Povezivanjem s roditeljima koji prolaze iste izazove i dijele slične ambicije, otvaraš vrata novim perspektivama, idejama i, što je najvažnije, konkretnoj podršci.
Ako ti ovo zvuči kao nešto što želiš za sebe i svoju obitelj, možda je vrijeme da saznaš više na našoj web stranici: www.udruga-rotor.hr. Zajedno možemo pronaći način kako da tvoje financije postanu alat, a ne izvor stresa.
Zapamti, tvoja budućnost – i budućnost tvoje djece – počinje s malim, ali mudrim koracima. A prvi korak? Prijavi se na naše radionice i pridruži se zajednici koja razumije da je biti samohrani roditelj – snaga, a ne prepreka.