Dragi samohrani roditelju, blagdani su u tijeku, a s njima i ona poznata kombinacija stresa, veselja i… hrane! Puno hrane. Kao samohrani roditelj, već znaš da je tvoj blagdanski stol malo drugačiji. Djeca jedu sve osim brokule, a ti balansiraš između pripreme zdravih obroka, sastanaka u uredu i one neodoljive misli: “Ah, čekaj da uzmem samo još ovaj komadić kolača!”.
Ali, nema panike. Članovi Udruge Rotor su ovdje da ti pomognu kroz nekoliko praktičnih savjeta i malo humora, jer – mi zajedno možemo sve!

1. Djeca i tradicija – savez ili neprijatelj?
Sjećaš li se kako si kao dijete muku mučio s prepunim tanjurima sarme, francuske salate i kolača na koje je baka stavila “samo malo” šlaga? Sada, kao samohrani roditelj, znaš da nije lako balansirati između dječjih preferencija i tradicije. Neka tradicija ostane, ali napravi je zdravijom. Svojoj djeci predstavi “laganu” verziju sarme ili kolača s manje šećera. Vjeruj mi, i oni će biti ponosni na tvoju kreativnost.
2. Planiranje – tvoj najbolji saveznik
Blagdani su maraton, a ne sprint. Kao što znaš planirati poslovne sastanke, tako planiraj i blagdanske obroke. Već unaprijed isplaniraj zdraviju varijantu tradicionalnih recepata. Na primjer, francuska salata s jogurtom umjesto majoneze ili pečene jabuke umjesto klasičnih kolača. Također, uključi djecu u pripremu. Oni vole osjećati da su dio nečega važnog, a zajedničko kuhanje može biti sjajan trenutak povezivanja.

3. Praktična mudrost – samohrani otac u akciji
Marko, samohrani otac iz Rijeke i član Udruge Rotor, otkrio nam je svoj trik. “Prije svakog blagdanskog ručka, izvedem djecu u park. Trčim za njima ili igramo nogomet. Kad sjednemo za stol, gladni smo, ali smo već potrošili višak energije.” Tako da, dragi tata, ako si u sličnoj situaciji, iskoristi blagdane za dodatnu akciju s djecom. Osim što ćete izbjeći prejedanje, imat ćete i uspomene za pamćenje.
4. Što s ostacima hrane?
Ana, samohrana majka iz Zagreba, ima briljantan savjet. “Uvijek pripremim paketiće s hranom za goste, a ostatke zamrznem za kasnije. Tako izbjegavam grickanje ostataka nakon što djeca odu spavati.” Pametno, zar ne? Ako nešto ostane, odloži u zamrzivač umjesto na kauč ispred televizije.

5. Blagdanski švedski stol – prijatelj ili neprijatelj?
Ako organiziraš blagdanski ručak, razmisli o konceptu švedskog stola. Ovako možeš kontrolirati porcije, a gosti će sami birati što i koliko će jesti. Ti si samohrani roditelj i znaš kako pametno upravljati resursima, pa zašto ne i hranom?
6. Daj sebi predah
I ne zaboravi – blagdani nisu samo za djecu i goste. Oni su i za tebe. Uključi svoj omiljeni hobi, idi na trčanje ili jogu, ili jednostavno prošetaj uz obalu. Blagdani su vrijeme za ljubav, opuštanje i novu energiju.
Kad završe blagdani, sjetit ćeš se da si uz sav posao i brigu o djeci uspio pronaći trenutke radosti. Zato, uzmi si predah i obećaj sebi da iduće godine nećeš čekat zadnji trenutak za pripreme.

Na kraju, zastani i promisli
Dragi samohrani roditelju, blagdani su prilika za učenje ravnoteže. Učimo jedni od drugih, jer nitko ne razumije bolje izazove samohranog roditeljstva od nas samih. Kad pročitaš ovaj blog, zastani, odmori i promisli da postaneš član Udruge Rotor. Jer, mi zajedno možemo sve!
Srdačan pozdrav,
Zvonko Budak
Predsjednik Udruge Rotor