Samohrani roditelj si. Imaš djecu, posao koji ne čeka, život koji gazi 200 na sat. Strategija? Organizacija? Jasna vizija? Naravno. Ali kad upadneš u realni kaos – dijete ima temperaturu, sastanak ne možeš odgoditi, a dostava zdrave hrane kasnije – što radiš?
Ako ste član Udruge Rotor, znate: Delegiranje nije slabost. To je supermoć. A kad već vodiš timove u firmi, zašto ne bi izgradio tim i kod kuće?

Kako angažirati bake i djedove bez pasivno-agresivnih komentara?
Primjer 1: Luka, samohrani otac, član Udruge Rotor – Top menadžer u velikoj IT tvrtki. Njegova majka, umirovljena profesorica, misli da “danas previše mazi djecu” i da je “njegov posao neozbiljan jer radi iz kafića”. Luka je znao da mora pametno.
Rješenje: Dao joj zadatak – “Mama, možeš li s Evom proći tablicu množenja, ali da to bude zabavno?” Šah-mat. Dobila je misiju, Eva je bila sretna, a Luka je mogao raditi bez grižnje savjesti. Rotor savjet: Uključi baku ili djeda u konkretan zadatak. Neka osjete da su korisni.
Primjer 2: Ana, samohrana majka, članica Udruge Rotor – Direktorica marketinga, uvijek u pokretu. Njeni roditelji žive sat vremena od Zagreba i “nisu više mladi”. Ali Ana je shvatila ključnu stvar: Delegiranje nije samo fizička pomoć, već i emocionalna.
Rješenje: Svaku nedjelju, njezina djeca video-pozivom čitaju djedu i baki bajku. Oni su povezani s osjećajem, a Ana dobiva 20 minuta za sebe. Rotor savjet: Nisu svi zadaci fizički – mentalna povezanost s unucima jednako bitna.

Zašto ovo radi?
- Baka i djed žele biti korisni – Ali im treba jasan zadatak.
- Voliš učinkovitost? – Neka tvoj “obiteljski tim” ima jasne uloge.
- Svi su sretniji – Djeca dobivaju još jednu dimenziju ljubavi i pažnje.
Biti samohrani roditelj znači biti kreativan vođa – u poslu iu obitelji. A ako još nisi član Udruge Rotor, pitanje je samo: Kad, ako ne sad?
Zvonko Budak, predsjednik Udruge Rotor
Kad pročitaš ovaj blog, zastani, odmori se i zamisli da postaneš član Udruge Rotor. Jer, mi zajedno možemo sve!