Biti samohrani roditelj u današnje vrijeme često podsjeća na vođenje međunarodne korporacije – samo što nemaš asistenta, tvoj kalendar je prepun, a slobodno vrijeme? To je neka rijetka zvijer koju loviš subotama kad djeca spavaju. No, uz sve te izazove, jedan od najvećih ostaje – kako održavati zdrav odnos s bivšim partnerom, a da djeca budu zadovoljna? Da, to je prava kombinacija vještina, mudrosti i… ponekad mrvicu humora.
Pa evo, idemo kroz to zajedno, uz nekoliko mudrih savjeta za sve vas – članove Udruge Rotor, jer vjerujte mi, i sam sam prošao kroz sve to.

1. Ljubaznost s bivšim kao poslovni sastanak
Zamislite da imate poslovni sastanak s nekim klijentom. Nema nervoze, nema podizanja tona, sve je stvar profesionalnosti. E, tako je i s bivšim partnerom. Pokaži djeci da komunikacija može biti mirna i konstruktivna. Nije uvijek lako, ali kad djeca vide kako se roditelji slažu, to im daje osjećaj sigurnosti. Marina iz Zagreba, samohrana majka i članica Udruge Rotor, kaže da joj je ovaj pristup pomogao kad su dogovarali zajedničke obaveze oko djece. “Sastanak” s bivšim je prošao bolje nego bilo koji posao!
2. Dogovor je zakon, ali fleksibilnost je kralj
Naravno, planovi ponekad ne idu kako smo zamislili. Zamislite scenarij: nedjelja je, dogovor je da djeca budu kod bivšeg, ali onda ih on vraća ranije jer je dobio hitan poslovni poziv. Prava mini kriza, zar ne? Ali kad si član Udruge Rotor, naučiš kako biti fleksibilan. Marko, samohrani otac iz Splita, jednostavno preusmjeri planove i organizira brzi piknik u parku. “Djeca su bila presretna, a ja sam shvatio da opušten pristup rješava pola problema,” kaže Marko.

3. Dijalog, a ne monolog
Jedna od najvažnijih lekcija je naučiti kako voditi razgovor s bivšim, a ne monolog. Ako si samohrani roditelj i član Udruge Rotor, znaš da je ključ u slušanju – čak i kad to znači slušati bivšeg kako se žali na nešto što ti uopće ne izgleda kao problem. Ali, kad stvarno saslušaš, problemi se rješavaju prije nego što stignu do djece. Nela iz Rijeke, samohrana majka, napominje da su takvi razgovori ključni: “Kad smo oboje prestali natjecati tko je u pravu, sve je postalo jednostavnije za našu kćer.”
4. Nemoj zaboraviti humor
Humor je pravi spasitelj u svim situacijama – čak i kad su u pitanju bivši partneri. Kad situacija postane preozbiljna, možda je vrijeme da se nasmiješ. Ako si član Udruge Rotor, znaš da se u svakodnevnom životu uvijek može pronaći razlog za osmijeh. Goran iz Osijeka, samohrani otac, prisjeća se trenutka kad je sin prvi put u školi rekao da ima dva “najbolja” roditelja. “Toliko smo se bivša i ja smijali da smo zaboravili zašto smo uopće bili na rubu svađe.”

5. Djeca su ogledalo vaših odnosa
Na kraju dana, djeca vide i osjete sve. Ako primijete napetost između vas i bivšeg, vjerojatno će to reflektirati kroz svoje ponašanje. Kao član Udruge Rotor, znaš koliko je važno da djeca odrastaju u okruženju koje pruža ljubav i razumijevanje. Zato, kad osjetiš da se napetost diže, sjeti se – tvoja djeca su tvoje najveće bogatstvo i ona zaslužuju mirno more, ne olujno.
Zaključak?
Odnos s bivšim partnerom neće uvijek biti med i mlijeko, ali uz malo ljubaznosti, fleksibilnosti, dijaloga i dozu humora, možeš stvoriti okruženje u kojem su svi sretni – najviše tvoja djeca.
Pozdravljam te uz srdačne želje za puno sretnih trenutaka u zajedničkom roditeljstvu!
Zvonko Budak, predsjednik Udruge Rotor
Kad pročitaš ovaj blog, zastani, odmori i promisli – možda je vrijeme da postaneš član Udruge Rotor.