Blagdani gotovo “ulaze” na vrata, a ti si opet uhvaćen/a između poslovnih sastanaka, obaveza kod kuće i želje da svojoj djeci stvoriš savršenu blagdansku čaroliju. Priznaj, već si se jednom uhvatio/la kako razmišljaš o tome je li božićno drvce dovoljno visoko i jesi li kupio/la sve poklone, dok paralelno pokušavaš završiti prezentaciju za upravni odbor.
I dok ti to čitaš, zastani na trenutak. Jer, ovaj blog je baš za tebe – samohranog roditelja koji želi više radosti, manje stresa i onaj pravi blagdanski osjećaj sa svojom djecom. U nastavku donosim nekoliko praktičnih savjeta koji će ti pomoći da u sada usporiš, uživaš i pronađeš malo više vremena za ono što je uistinu važno.

1. Blagdanski minimalizam: Manje je više
Znaš onu staru poslovicu – “Sreća je u jednostavnosti”? E pa, ona se odnosi i na blagdane. Nema potrebe da imaš tri vrste kolača, savršeno aranžirani blagdanski stol i svaki kutak stana ukrašen kao u časopisu. Umjesto toga, uključi djecu – zajednički pečeni keksi i nekoliko lampica na prozorima često su dovoljni da mališanima stvoriš nezaboravnu atmosferu.
Primjer: Ivan, samohrani otac iz Zagreba, odlučio je ove godine s djecom izrađivati ukrase od papira. Nije samo uštedio vrijeme, već su se i nasmijali do suza pokušavajući napraviti anđele od krep papira. Bonus? Klinci su bili ponosni na svoje male kreacije!
2. Planiraj unaprijed, ali ostavi mjesta za spontanost
Samohrani roditelji često hodaju po tankoj žici između posla i kućnih obaveza. Ključ za blagdane bez stresa? Dobra organizacija. Napravi popis prioriteta: što stvarno moraš učiniti, a što možete pričekati.
Primjer: Ana, samohrana majka iz Splita i članica Udruge Rotor, svake godine sa svojom djecom izrađuje personalizirani adventski kalendar. Svaki dan imaju mali zadatak, poput “napraviti snjegovića od čarapa” ili “popiti vruću čokoladu uz omiljeni crtić”. Planirano, ali opet zabavno i opušteno.
Zapamtim – ako jedan zadatak ostane nedovršen, svijet se neće srušiti.

3. Zdravlje na prvom mjestu
Svi znamo da su blagdani često sinonim za previše hrane i premalo kretanja. Ali kao osviješteni roditelj, djecu možeš uključiti u zdrave aktivnosti i pritom stvoriti lijepe uspomene.
Šetnje po adventskim sajmovima, klizanje na otvorenom ili zajedničko kuhanje zdravih obroka mogu biti odličan način za uživanje. Štoviše, Udruga Rotor često organizira obiteljske izlete u prirodi tijekom blagdana – savršena prilika za bijeg od gradske vreve i kvalitetno vrijeme s mališanima.
4. Nemoj zaboraviti sebe
Samohrani roditelj često zaboravi na vlastite potrebe – ali sjeti se, ako si iscrpljen/a i pod stresom, to će osjetiti i tvoja djeca. Zato odvoji malo vremena samo za sebe.
Jedna večer uz dobar film, knjigu ili čašu vina može činiti čuda. Ako ti treba inspiracija, Udruga Rotor nudi radionice o balansiranju obiteljskih i osobnih obaveza – jer mi zajedno možemo sve!

5. Radost je u malim stvarima
Djeca neće pamtiti skupe poklone niti savršeno dekorirani stol. Ono što će ostati u sjećanju su zajednički trenuci – smijeh, igre, priče uz svijeće.
Primjer: Marko i Lea, brat i sestra iz Rijeke, još uvijek pričaju kako ih je prošle godine tata probudio usred noći da zajedno promatraju prvi snijeg. Bilo je to spontano, čarobno i potpuno nezaboravno.
Poruka za kraj
Kada završiš blagdan, nećeš pamtiti koliko si kuglica bila na drvcu, već one trenutke smijeha i ljubavi s djecom. Zato – uspori, diši i prepusti se čaroliji.
I, kad pročitaš ovaj blog, zastani, odmori i promisli – želiš li postati član Udruge Rotor? U našoj zajednici samohranih roditelja pronaći ćeš podršku, inspiraciju i prijateljstvo koje će trajati cijeli život.
Jer, mi zajedno možemo sve!
Sretan Božić i uspješna Nova godina!
Zvonko Budak
Predsjednik Udruge Rotor