Blagdani su pred vratima. U zraku mirišu kolači, društvene mreže vrište receptima za pečene purice, a u tebi se budi onaj mali unutarnji glas koji ti govori: “Ove godine, molim te, ne pretjeruj.” Jer, ti si samohrani roditelj, čvrsto na čelu vlastite obitelji, ali i na čelu važnih poslovnih odluka. Tvoj raspored već sada izgleda kao neka komplicirana šahovska partija – posao, djeca, hobiji, sport, možda pokoji izlet, a sada još i blagdani. Kako onda izbjeći klopku prejedanja i probavnih problema? Evo par mudrih trikova da preživiš ovo doba godine kao pobjednik – za tebe i tvoju djecu!
1. Planiraj kao CEO – ali za hladnjak!
Baš kao što uspješno vodiš tim na poslu, tako možeš isplanirati i svoje blagdanske obroke. Pokušaj unaprijed osmisliti jelovnik. Neka na stolu bude balans između ukusnog i zdravog. Sjeti se da je tvoj tanjur ogledalo vrijednosti koje prenosiš svojoj djeci. Ako si, primjerice, član Udruge Rotor, znaš koliko zajednička prehrana može biti inspirativna – zdravi recepti koji se dijele na našim radionicama pravi su blagdanski hit!
Mudrost: Djeca će jesti ono što jedu roditelji. Ako te vide kako biraš salatu prije nego šesti kolač, možda i oni posegnu za brokulom umjesto slatkiša.

2. Kad hrana zove – ti se nasmij!
Marko iz Splita, naš samohrani otac, prisjeća se kako je prošle godine umalo pokleknuo pred četrnaest različitih kolača koje je ispekla njegova teta. “Ove godine sam ih na stol stavio samo pet – zašto bih se osjećao krivim ako mi ne treba svih četrnaest?” Kad smo ga pitali kako se osjećao, nasmijao se: “Lakše, doslovno.”
Za tebe to može biti slična lekcija – smanji broj opcija. Nitko ne očekuje da na stolu imaš više hrane nego što je potrebno za malo svečane atmosfere.
Mudrost: Blagdani nisu natjecanje u kuhanju, nego u zajedništvu.

3. Pokretom protiv grižnje savjesti
Anja, samohrana majka iz Zagreba, članica naše udruge, priznaje da joj najviše pomaže aktivnost. “Kad osjetim grižnju savjesti zbog previše francuske salate, odvedem klince u Maksimir na šetnju ili se valjamo po snijegu. Smijeh i pokret brišu kalorije bolje nego bilo koja dijeta!”
Ako u svom gradu imaš park, potok ili barem neko mjesto za šetnju, iskoristi ga. Djeca će biti sretna, ti zadovoljan, a svi ćete se osjećati lakše.
Mudrost: Blagdansko prejedanje najlakše je izbjeći ako si stalno u pokretu.
4. Učite djecu da uživaju s mjerom
Djeca prate što radiš. Udruga Rotor često govori o važnosti balansa – kako u odgoju, tako i u životnim navikama. Ako pokažeš djeci da blagdani nisu samo hrana, nego i zajedništvo, igre, možda i neki novi hobi, oni će te slijediti. Blagdanski stol može biti početak zabave, a ne njena kulminacija.
Mudrost: Sve što radiš, radi sa smiješkom. Jer, mi zajedno možemo sve!

5. Kraj večeri – trenutak za refleksiju
Kad napokon sjedneš na kauč nakon što su djeca zaspala, nemoj osjećati krivnju ako si pojeo par dodatnih zalogaja. Blagdani su tu da nas povežu s onima koje volimo, a hrana je samo kulisa. Ako si uspio održati balans između uživanja i umjerenosti, već si na pravom putu.
Mudrost: Vrijeme koje provedeš s djecom vrijedi više od svakog zalogaja na stolu.
Zaključno
Blagdani su vrijeme izazova, ali i prilika da pokažeš sebi i svojoj djeci kako život može biti sladak i bez previše šećera. Ako si samohrani roditelj, znaš koliko je važno brinuti o sebi kako bi mogao brinuti o svojoj obitelji. A ako ti je potrebna dodatna podrška, na pravom si mjestu – Udruga Rotor te poziva da nam se pridružiš, jer zajedno možemo sve!
Kad pročitaš ovaj blog, zastani, odmori i promisli da postaneš član Udruge Rotor.
Pozdrav,
Zvonko Budak, predsjednik Udruge Rotor