Zamisli ovo: kraj radnog dana, otvaraš vrata svog doma, kao njih te dočeka nasmijano lice tvog djeteta. To je onaj trenutak kad zaboraviš na sve poslovne mailove, proračunske tablice i zategnute sastanke. Međutim, ovaj put ti srce ubrzano lupa jer dolaziš s važnom viješću: uskoro ćeš dobiti brata ili sestru. Kako to reći svom starijem djetetu? Kako ga pripremiti na dolazak novog člana obitelji, a da ne osjetite da je gurnuto u drugi plan?
Kao samohrani roditelj, znaš koliko je važno da tvoje dijete osjeća sigurnost i ljubav. I da, tvoji izazovi su specifični – ti si kapetan broda koji mora sigurno upravljati kroz oluju života. Ali tu smo mi, članovi Udruge Rotor, da ti pomognemo jer, mi zajedno možemo sve!

1. Reci vijest s osmijehom – ali iskreno
Prvi korak je najvažniji. Kad tvoje dijete shvati da dolazi beba, neka to bude trenutak radosti. Jedna samohrana majka iz Splita, članica Udruge Rotor, kaže da je svojoj petogodišnjoj kćeri vijest priopćila tako što su zajedno crtale obiteljsku sliku, gdje je nacrtala i bebicu u maminom trbuhu. „Bila je oduševljena! Nije shvatila odmah sve detalje, ali je osjećala uzbuđenje jer sam to prenijela kroz igru.“
Isto je učinio jedan samohrani otac iz Osijeka, koji je svog sina poveo u šetnju i rekao mu: „Znaš, mislim da našem timu treba još jedan igrač. Što misliš?“ Sin je bio zbunjen na trenutak, ali kad je shvatio da tata misli na bebu, osjećao se uključenim od samog početka.
2. Uključi ih u proces
Djeca vole sudjelovati, osjećati se važnima. Možda su mala, ali su itekako pametna. Daj im priliku da biraju ime za bebu (makar to bila Elsa ili Spiderman, neće se ljutiti ako kasnije ipak promijeniš). Omogući im da pomognu oko pripreme – neka biraju odjeću, sudjeluju u ukrašavanju sobe. Jedna mama iz Zagreba, također članica Udruge Rotor, pričala je kako je sa sinom birala plišane igračke za bebu. On je bio presretan jer je imao osjećaj da ima „misiju“.

3. Poseban dan za starije dijete
Dolaskom bebe, tvoj stariji mališan lako može osjetiti ljubav ili zanemarenost. No, evo male mudrosti iz Udruge Rotor: organiziraj „poseban dan“. Jedna samohrana mama iz Varaždina svoju sedmogodišnju kćer redovito vodi na „mamin i moj dan“. Bez bebe, bez mobitela – samo njih dvije u omiljenom kafiću ili parku. Otac iz Rijeke, sličnu stvar radi sa svojim sinom: jednom tjedno imaju filmsku večer uz kokice i smijeh.
4. Objasni što dolazi – iskreno, ali prilagođeno dobi
Djeca se često boje nepoznatog. Starijem djetetu možeš objasniti da će dolazak bebe donijeti promjene, ali i puno lijepih trenutaka. Ispričaj im priče o tome kako si ti bio/la stariji brat ili sestra (ili izmisli neku simpatičnu anegdotu). Ako je moguće, provedi ih kroz razgovor s nekim tko već ima mlađeg brata ili sestru – najbolji ambasadori često su njihovi vršnjaci!

5. Daj im zadatke ‘velikog brata’ ili ‘velike sestre’
Djeca vole imati osjećaj odgovornosti. Reci im da ćeš trebati njihovu pomoć, primjerice, da ti dodaš pelenu ili smire bebu kad plače. Djeca koja osjećaju da doprinose obitelji lakše prihvaćaju novonastale situacije.
Humor za kraj
Naravno, ne očekuj savršenstvo. Bebe plaču, starija djeca postavljaju milijun pitanja, a ti ćeš povremeno imati osjećaj da vodiš neusporedivo važan projekt – kaotičan, ali ispunjen ljubavlju. Sjećam se, ti si već profesionalac u balansiranju svih tih uloga – direktor na poslu i kod kuće. Zajedno s nama, članovima Udruge Rotor, svladat ćeš i ovaj izazov jer, kao što kaže naš slogan – mi zajedno možemo sve!
Kad pročitaš ovaj blog, zastaneš, odmoriš se i zamisliš da postaneš član Udruge Rotor. Ovdje ćeš pronaći podršku, savjete i možda, baš kao i mnoge naše članove, inspiraciju za iduće velike korake u životu.
Srdačno,
Zvonko Budak, predsjednik Udruge Rotor