Dragi samohrani roditelju, članu Udruge Rotor, jesi li se ikad zapitao koliko doista znaš o financijama? Svi mi znamo onaj osjećaj kad pogledaš stanje na računu, odradiš mentalnu matematiku i pomisliš: “Ok, imam dovoljno za sve.” A onda… djeca te zovu iz školske knjižare, traže enciklopediju od 100 eura, auto se pokvari, a za vikend si obećao wellness koji se sada čini kao san daleko izvan dosega.
Znaš kako kažu, novac je kao sapun – što ga više držiš u rukama, brže nestane. Ali, što ako ti kažem da uz malo znanja možeš usporiti to ‘pranje’?
Svi smo mi (samohrani roditelji s neurednim rasporedima, dvoje djece, ljubavi prema zdravoj prehrani i sportskim izletima) u istoj trci s vremenom, emocijama i – financijama. A s obzirom na to da si član Udruge Rotor, znaš da nismo sami!

1. Osobni proračun – Tvoj najbolji prijatelj
Ivana, samohrana mama iz Zagreba, s dvoje djece, konačno je uspjela organizirati tjedni proračun tako da joj ostane nešto novca za one male luksuze – onaj zeleni smoothie koji je pila na terasi HNK-a. Kako? Pratila je troškove i, naravno, sudjelovala u radionicama Udruge Rotor koje su joj pomogle da napravi realan plan. Bez panike, bez napetosti.
Zašto bi samohrani roditelj morao imati proračun? Zato što ti proračun daje slobodu! Ne da bi se osjećao kao računovođa 24/7, već da možeš planirati i sebi priuštiti male radosti uz djecu.
2. Složena kamata – Tvoja skrivena moć
Svi smo čuli za kamatu, ali složena kamata je pravi čarobni štapić financija! Luka, samohrani tata iz Splita, uložio je male iznose svaki mjesec, a nakon nekoliko godina, mogao je uštedjeti dovoljno za putovanje s djecom u Gardaland! Bez stresa, bez briga – jer kad shvatiš kako ti novac može raditi za tebe, otvara ti se novi svijet.

3. Koliko tvoje dijete ima šanse susresti se s kvalitetnim znanjima o financijama?
Zastani na trenutak i razmisli – koliko puta su tvoja djeca imala priliku naučiti nešto konkretno o financijama, bilo kod kuće ili u školi? Činjenica je da obrazovni sustav rijetko pokriva ovu temu na način koji bi stvarno pripremio tvoju djecu za stvarni svijet. Zato Udruga Rotor nudi posebne radionice koje koriste provjerena svjetska znanja, prilagođena različitim uzrastima. Dok ti, kao roditelj, sudjeluješ u radionicama za odrasle, tvoja djeca pohađaju radionice prilagođene njihovom uzrastu. Na taj način, osiguravamo da cijela obitelj, bez obzira na dob, stječe važna financijska znanja i vještine za budućnost.
4. Inflacija – Tihi lopov
Inflacija je kao dijete koje je tiho kad misliš da spava – radi nestašluke! Iako nije uvijek lako vidjeti njezine posljedice, dugoročno ti može ‘pojesti’ štednju. Ali naš dragi član Rotor obitelji, Tomislav iz Rijeke, već zna – zato ulaže u fondove koji rastu brže od inflacije, a ne u čarape u ladici.
5. Hitni fond – Financijski jastuk za mirne snove
Samohrani roditelji ne mogu si priuštiti da nemaju hitni fond. Nikad ne znaš kad će zatrebati novac za nepredviđene okolnosti – možda ti dijete odluči da mu baš sada trebaju nove skupe tenisice! U Udruzi Rotor uvijek savjetujemo da imaš najmanje 3-6 mjeseci životnih troškova ‘sa strane’. Sanja iz Osijeka, samohrana mama, uspjela je pokriti troškove neplaniranog popravka krova zahvaljujući hitnom fondu. Nema panike, nema stresa!

6. Diversifikacija ulaganja – Ne stavljaj sva jaja u jednu košaru
Samohrani roditelji su majstori organizacije – brinemo o poslu, djeci, kući, a sada i o svojim financijama! Razumijevanje diversifikacije znači da ne stavljaš sva jaja u jednu košaru – što znači da ulažeš u različite vrste imovine. Anja iz Varaždina, članica Udruge Rotor, kaže: “Malo dionica, malo nekretnina, malo fondova – i osjećam se sigurnije!”
7. Porezi, osiguranje i planiranje nasljedstva – Uvijek budi korak ispred
Znaš ono kad tvoja djeca unaprijed znaju što želiš reći i već imaju spreman odgovor? E pa, to je isto s porezima. Ako si dobro informiran, možeš biti korak ispred i smanjiti porezna opterećenja. Također, osiguranje i planiranje nasljedstva osigurava da tvoja djeca budu zbrinuta, čak i kad tebe više ne bude.
8. Dug nije neprijatelj, ali treba ga znati kontrolirati
Dug je poput brige – ako ga ne kontroliraš, on tebe kontrolira. Marko iz Zadra, samohrani tata i naš član, zna da je ključno razumjeti kad i kako uzeti kredit – on ga koristi za ulaganja koja mu donose povrat, a ne za nepotrebne troškove.

9. Troškovi oportuniteta – Odaberi pametno
Svaka odluka ima svoju cijenu. Vrijeme provedeno na poslu je vrijeme koje nisi proveo s djecom. U Udruzi Rotor uvijek savjetujemo da razmisliš o prioritetima – gdje ćeš najviše dobiti za ono što ulažeš, bilo da je to novac ili vrijeme.
Samohrani roditelju, nije lako balansirati između karijere, djece i financija, ali Udruga Rotor je ovdje da ti olakša život. Kroz savjete, podršku i zajedničku mudrost, možemo stvoriti ravnotežu u kojoj možeš uživati i ti i tvoja djeca. Ulaži u svoje znanje o financijama i napravi pametne poteze za dugoročni uspjeh!
Pozdrav,
Zvonko Budak, predsjednik Udruge Rotor
I ne zaboravi nas lajkati, komentirati i podijeliti ovaj blog s prijateljima – jer tvoja priče, pitanja i ideje pomažu svima nama da postanemo bolji samohrani roditelji! Kad pročitaš ovaj blog, zastani, odmori i promisli – postani član Udruge Rotor.