Zamisli ovo: upravo si ispratio/la djecu u školu, taman si popio/la svoju prvu kavu (ona druga čeka na stolu u uredu), a misliš da si ti već na sastanku u podne. Sve teče savršeno uhodano, osim što osjećaš kako ti u toj priči nešto nedostaje. I ne, nije to još jedan slobodan vikend u spa centru (ako, budimo iskreni, tko to ne bi htio?). Nedostaje ti podrška mreže – emocionalne, praktične, životne.
Samohrani roditelju, ne brini – nisi sam/a.
Ako si se ikad osjećao/la kao da se sve oslanja na tvoja leđa – posao, obitelj, hobiji, zdrava prehrana (da, tko bi rezao taj avokado svaki dan?) – onda si dio priče koja se zove život samohranog roditelja. A ta priča, koliko god bila izazovna, ima i svoje rješenje. Jer, mi zajedno možemo sve!

Primjer 1: Marko i njegov tajni savez
Marko, samohrani otac iz Zagreba, visoko je pozicioniran u jednoj stranoj firmi. Sastanci su mu u različitim vremenskim zonama, a njegova devetogodišnja kći obožava rolanje i popodnevne družine. Marko je shvatio da ne može sve pa je stvorio “tajni savez” – baka u penziji pomaže oko domaćih zadataka, dok njegova prijateljica Ana (i sama samohrana majka) povremeno pokupi malu s treninga. Marko je član Udruge Rotor, gdje je pronašao ljude koji razumiju da je ključno – tražiti pomoć kad je potrebna.
Pouka: Prava podrška ne mora uvijek biti velika gesta; ponekad je to jednostavan telefonski poziv.

Primjer 2: Ana i njezini vikendi s djecom
Ana, samohrana majka dvoje djece iz Splita, svaku subotu posvećuje planinarenju s prijateljima. Djeca su sretna, a ona koristi trenutke razgovora s drugima kao terapiju. Članstvom u Udruzi Rotor Ana je otkrila ne samo emocionalnu podršku nego i praktične ideje za balansiranje obveza.
Pouka: Emocionalna podrška dolazi i kroz hobije – pronašao/la si aktivnost koja puni baterije tebi i djeci.

Kako pronaći mrežu podrške?
- Obitelj i prijatelji: Možda ti se čini da su svi zauzeti, ali često samo čekaju da ih pitaš za pomoć.
- Profesionalci: Nisi slab/a ako razmisliš o razgovoru s terapeutom. Jedan sat mjesečno može značiti puno.
- Udruga Rotor: Kao član/ica, postaješ dio zajednice koja razumije izazove i nudi rješenja. Jer kad je teško, zajednica uvijek nosi dio tereta.
Zašto je emocionalna podrška važna?
Kao samohrani roditelj, tvoje emocije su barometar za tvoju obitelj. Kad si ti stabilan/a, i djeca su stabilna. Zato je važno pronaći one ljude ili aktivnosti koje te pune energije, a ne prazne.

I za kraj…
Kad pročitaš ovaj blog, zastani. Duboko udahni i promisli – što ti nedostaje da bi tvoj život bio lakši? I ako osjećaš da je vrijeme za promjenu, učlani se u Udrugu Rotor. Mi smo ovdje da zajedno stvaramo priče o uspjehu, jer, mi zajedno možemo sve!
S poštovanjem,
Zvonko Budak, predsjednik Udruge Rotor