Svi mi, samohrani roditelji u visokim poslovnim sferama, hodamo po tankom užetu između svakodnevnih obaveza, karijere i roditeljstva. Vodimo sastanke, donosimo odluke od milijun eura, a onda se vraćamo kući i prebacujemo u mod “supermama” ili “supertata”. I dok u poslovnom svijetu iskrenost može biti ključ uspjeha, kod kuće – e, tu stvari postaju malo kompleksnije.
Sjećaš li se onog trenutka kad te tvoje dijete pitalo: “Tata, zašto nisi s mamom?” ili “Mama, zašto nikad nemaš vremena za igru sa mnom?” E, tada se iskrenost može pokazati kao najveći izazov.
Iskrenost s djecom – balans na tankoj crti
Tomislav iz Splita, samohrani otac dvoje djece i član Udruge Rotor, nedavno mi je pričao kako mu je kći postavila pitanje koje ga je zateklo: “Tata, voliš li ti više posao od mene?” Uh. Klasičan primjer situacije u kojoj iskrenost mora biti pažljivo odmjerena. Jasno, Tomislav voli svoj posao, ali obožava i svoju djecu. Kako objasniti petogodišnjaku da se svakodnevna borba kroz poslovne obveze radi upravo zbog njih, a da se pritom ne osjećaš kao da ‘lažeš’?
Tomislav je stao, duboko udahnuo i rekao: “Posao mi je važan jer moram brinuti o nama, ali nema ništa na svijetu što volim više od tebe i brata.” Ova mala prilagodba iskrenosti bila je sve što je trebalo da se izbjegne dublje preispitivanje.

Kako se snaći s iskrenošću u teškim razgovorima?
A evo i primjer Ivane iz Zagreba, samohrane majke i članice Udruge Rotor, koja se suočila s nečim sličnim. Njezina osmogodišnja kći Sara pitala ju je: “Mama, hoćeš li ikad naći nekog novog tko će biti moj novi tata?” Ivana se nasmijala, iako joj pitanje nije bilo lako. I ovdje je iskrenost postala izazov – kako balansirati između stvarnih emocija i odgovora koji neće dodatno opteretiti dijete?
Ivana je rekla: “Zasad sam fokusirana na tebe i na našu obitelj, ali tko zna što budućnost donosi.” Iskreno, ali s dovoljno prostora za maštu i razumijevanje.

Iskrenost na poslu – drugačiji teren
I dok kod kuće hodamo po jajima kad je u pitanju iskrenost, na poslu je stvar jasnija – ali ne uvijek jednostavna. Ako ste kao Marko iz Rijeke, direktor velike IT tvrtke i samohrani otac, znate koliko može biti teško biti iskren kad vaša tvrtka ulazi u novu fazu promjena, a vi se pitate kako ćete balansirati sve te izazove s roditeljstvom.
Marko se pridružio Udruzi Rotor upravo zbog ovakvih dilema. Kroz razgovore s drugim članovima, shvatio je da iskrenost može i treba biti vaš alat za izgradnju povjerenja s kolegama, baš kao i s djecom. No, mudrost leži u tome da znate kada i kako tu iskrenost dozirati – na oba fronta.

Životne pouke Udruge Rotor: Iskrenost u pravo vrijeme, na pravi način
Članstvo u Udruzi Rotor pruža ti priliku da se povežeš s drugim samohranim roditeljima koji prolaze kroz slične situacije. Biti iskren je važno, ali ono što smo naučili jest da je promišljena iskrenost ključ. Ne moraš biti heroj svaki put, ali moraš biti prisutan i stvarati atmosferu povjerenja, kako u poslu tako i kod kuće.
Kad pročitaš ovaj blog, zastani, odmori i promisli – jesi li spreman postati član Udruge Rotor i podijeliti svoja iskustva? Zajedno možemo rasti, učiti i biti podrška jedni drugima.
Zvonko Budak, predsjednik Udruge Rotor, te pozdravlja – i ne zaboravi nas lajkati, komentirati i podijeliti ovaj blog s prijateljima – jer tvoje priče, pitanja i ideje pomažu svima nama da postanemo bolji samohrani roditelji!