Kako održati zdrav odnos s bakom i djedom bivšeg partnera

nDragi samohrani roditelju, član Udruge Rotor, možda nisi računao da će ti najveći izazov biti ne samo balansiranje posla, djece, slobodnog vremena, vlastitih ambicija i ljubavnog života, nego i… Bivši! Ali ne on ili ona, već njihovi roditelji! Zvuči poznato? Baka i djed bivšeg partnera, iako su sada tehnički “ex-rodbina”, i dalje imaju važnu ulogu u životima tvoje djece. Kako izbalansirati taj odnos, a da sve strane ostanu sretne? Krenimo zajedno u ovaj mali vrtlog mudrosti, s dozom humora, jer tko kaže da samohrani roditelj ne može biti i zabavan?

1. Svi smo mi jedna velika, komplicirana obitelj

Bilo da si samohrana majka iz Zagreba ili samohrani otac iz Splita, svi znamo koliko je važno da djeca osjete sigurnost, ljubav i podršku sa svih strana. A ljubav bake i djeda je posebna. Oni su ti koji maze, ponekad kvare disciplinu koju gradiš, ali i donose kolače kad ti nisi stigao ni do pekare.

Pouka Udruge Rotor : Ključno je usmjeriti odnos prema djeci, a ne prema prošlosti s bivšim partnerom. Djeca trebaju sve svoje „tribine“ – i tvoju, i onu od bake i djeda.

2. Postavi jasna pravila – ali s osmijehom

Sjećaš li se onih situacija kad baka potajno ubacuje bombone u džepove tvojih mališana? Ili kad djed misli da je tvoj način odgoja previše strog? Prirodno je da se pojave razlike, ali ovdje dolazi tvoja šansa da pokažeš menadžerske vještine iz poslovnog svijeta! Jasno definira granice, ali s dozom fleksibilnosti i puno takta. Umjesto rečenice “Nemojte im davati slatkiše”, pokušaj s “Djeca su toliko uživala u vašim kolačima, možda sljedeći put napravimo zdravi kolač od zobenih pahuljica”.

Pouka Udruge Rotor : Postavljanje granica je umjetnost. Ti kao lider obitelji imaš priliku, baš kao iu poslovanju, stvoriti zdravo okruženje koje poštuje individualne razlike. Umjesto sukoba, potakni suradnju. Pokaži bakama i djedovima da cijeniš njihovu ljubav i brigu, ali ih također nježno podsjeti na pravila koja postavljaš kao roditelj. Na taj način svi mogu djelovati kao tim, a djeca će osjetiti da postoji zajedništvo i stabilnost.

3. Komunikacija, komunikacija, komunikacija

U svakodnevnom multitaskingu između poslovnih sastanaka, roditeljskih obaveza u školi i traženja tih pet minuta mira, lako je zaboraviti na komunikaciju s bivšom rodbinom. Ne, vjeruj mi, mala poruka ili poziv mogu puno značiti. Ako ti sam održavaš mostove otvorenima, i djeca će slijediti taj primjer. Baka i djed nisu “neprijatelji” – oni su podrška tvojoj djeci, a to je najveća investicija koju možeš ostvariti.

Pouka Udruge Rotor : Biti u kontaktu ne mora značiti previše posla – mala gesta ponekad ima velik učinak na dugoročne odnose. Dovoljno je poslati povremenu poruku sa slikom djece ili kratkim pitanjem kako su. Time održavaš komunikaciju toplom i otvorenom. Ne zaboravite, odnosi koji se grade na malim koracima često su najstabilniji. Biti proaktivan u ovim situacijama znači pokazati djeci kako izgleda zdrav odnos s obitelji, bez obzira na prošlost.

4. Balansiraj očekivanja i stvarnost

Možda tvoja ideja idealnog vikenda uključuje putovanje, dok baka i djed očekuju da će djeca provesti sate igrajući se na selu. Važno je naći sredinu. Ako vaši poslovni ciljevi traže planiranje, tako će i obiteljski odnosi trebati strategiju. Organizirajte vrijeme s bakama i djedovima kao dio tjednog rasporeda – i gledajte ga kao priliku za vlastiti “time-out”.

Pouka Udruge Rotor : Ponekad kompromisi omogućuju najbolje rezultate – malo vremena za tebe, malo vremena za njih, i svi sretni.

Humor kao spasitelj

Na kraju dana, najbolji alat u rješavanju ovih složenih odnosa je – humor! Djeca će te gledati kao primjer kako riješiti teške situacije s osmijehom, a bake i djedovi će uživati ​​u tvojoj opuštenosti. Nitko ne kaže da će biti lako, ali život ionako uvijek nađe način da nas iznenadi. I što se god dogodilo, najvažnije je da se svi zajedno trudimo da djeca odrastu u sretne i ispunjene ljude.

Pouka Udruge Rotor : Osmijeh rješava 80% problema – ostatak je stvar pregovaranja!


Dragi samohrani roditelju, svakodnevni život nosi sa sobom puno izazova, ali s pravim pristupom i podrškom (hvala Udruzi Rotor!) svaki problem može postati samo još jedan korak prema boljim danima. Nije lako, ali zajedno možemo sve. Pa kad sljedeći put baka prebaci djetetu taj poznati čokoladni bombon – ti ga samo pregrizi sa smiješkom. :)

Zvonko Budak

Kad pročitaš ovaj blog, zastani, odmori se i promisli – možda je baš sada trenutak da postaneš član Udruge Rotor.

Članak

Samopouzdanje: Imaš li ga dovoljno za sve što želiš ostvariti?

Koliko puta si stajao/la pred ogledalom i mislio/la: “Jesam li dovoljno dobar/a roditelj? Jesam li u karijeri na pravom putu? Jesam li uopće uspio/la naći vremena za sebe ovaj tjedan?” Ja, iskreno, kad si zadnji put osjećao/la da u svim tim ulogama imaš ono neuhvatljivo samopouzdanje – ne onaj trenutni boost nakon uspješnog sastanka ili komplimenta, nego ono duboko, trajno

Saznajte više »
Članak

Zašto naša djeca mrze vrtić: Vodič za preživljavanje začaranog kruga

Dakle, budi iskren/a, koliko puta si u zadnjih mjesec dana, žureći na sastanak, trpao/la svog mališana u autosjedalicu, dok je on/ona pokušavao/la pobjeći iz auta brzinom kao da je dobio/la turbo pogon? Naravno, usput ti je u glavi odjekivalo ono famozno pitanje: “Zašto ovo dijete mrzi vrtić više nego što ja mrzim ponedjeljak?” Sigurno si se pitao/la, je li stvar

Saznajte više »
Članak

Što napraviti s dječjim krevetićem? Oslobodi prostor i pronađi radost uz kampanju ‘Sa srcem pokloni, problem otkloni’!

Zamislite kako gledate u taj stari dječji krevetić u kutu sobe. Znaš, onaj koji je tvoje dijete odavno preraslo, ali ti se jednostavno ne da riješiti ga. Nosi toliko uspomena, zar ne? Prvi zubić koji je ispao, prve riječi, prva prevrnuta bočica mlijeka… No sada, kad su prošli svi ti trenuci, krevetić i dalje stoji i zauzima prostor. S druge

Saznajte više »
Scroll to Top
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.