Kako ljetni odmor može postati tvoje najbolje vrijeme za igru i povezivanje s djecom?
Pozdrav Rotorice i Rotorci, dragi prijatelji i prijateljice! Danas se obraćam baš tebi, neformalno i srdačno, s idejom kako godišnji odmor pretvoriti u vrijeme za povezivanje i kvalitetnu komunikaciju s tvojom djecom, posebno kad nisi siguran što bi sa sobom.
Zamisli jedan tipičan ljetni dan. Sjediš u dnevnoj sobi s osjećajem dosade i bez jasnog plana za ljetni odmor. Pogledaš oko sebe i vidiš kako se i tvoja djeca povlače u svoje sobe, izgubljena u ekranima. Ljeto je, sunce sjaji, ali umjesto da trčkaraju vani, oni se zatvaraju u svoje digitalne svjetove.
Prisjeti se svog djetinjstva. Sati provedeni na otvorenom, istražujući svijet kroz igre i avanture. Sada se zapitaj: kako možeš danas stvoriti slične, bogate doživljaje za svoju djecu?

Marko, samohrani otac iz Zagreba, odlučio je preuzeti stvar u svoje ruke. Kada je shvatio da ljetni odmor brzo prolazi bez ikakvog značajnog povezivanja s njegovim sinom, započeo je jednostavan ritual. Svakog jutra, nakon doručka, zajedno su osmislili dnevni plan igara. Počeli su s običnim društvenim igrama, ali ubrzo su se prebacili na zajedničko kuhanje, izlete u park i čak improvizirane kazališne predstave kod kuće.
Kroz te aktivnosti, Marko je otkrio nevjerojatne stvari o svom sinu – njegove skrivene talente, snove i strahove. U početku jednostavne igre postale su most prema dubljoj komunikaciji. Shvatio je koliko je važno biti prisutan i posvetiti se trenutku, umjesto da se izgubi u vrtlogu svakodnevnih briga.
Slično iskustvo imala je i Marija, samohrana majka koja je odlučila godišnji odmor provesti izvan grada. Planiranje puta i organizacija aktivnosti s njezinom kćeri potaknule su otvorene razgovore o njihovim željama i potrebama. Marija je iskoristila svaki trenutak da sluša i razumije svoju kćer, i tako su oboje otkrile nove strane svoje veze.
Uzmimo za primjer jednu od najjednostavnijih, ali najmoćnijih igara – “20 pitanja”. Sjedeći na obiteljskom pikniku u parku, igru možete započeti s laganim pitanjima, ali brzo ćete prijeći na dublje teme, poput „Čega se najviše bojiš?“ ili „Što te čini najsretnijim?“. Kroz igru, djeca se osjećaju slobodnija izraziti se, a ti imaš priliku dublje razumjeti njihove unutarnje svjetove.

Još jedan primjer dolazi iz zajednice Rotor, gdje Ivan, samohrani otac, svakog vikenda organizira obiteljske večeri s tematskim igrama. Ponekad su to šarade, drugi put improvizirane priče ili slaganje lego kockica. Kroz te igre, Ivan i njegova djeca razvijaju nove načine komunikacije i grade jače međusobno povjerenje.
Kada se sjećamo starih narodnih mudrosti, lako je primijeniti ih na ove situacije. Kao što stara poslovica kaže: „Kakve igre, takva i djeca.“ Kroz igre, ne samo da zabavljamo svoju djecu, već ih i podučavamo važnim životnim lekcijama – o komunikaciji, razumijevanju i ljubavi.

Zato, kad se nađeš u onom trenutku kad ne znaš što bi sa sobom, sjeti se ovih jednostavnih, ali moćnih alata. Otvoreno komuniciraj s djecom kroz igre i aktivnosti koje ih zanimaju. Tako ćeš stvoriti ne samo sretne uspomene, već i čvršće veze koje će trajati cijeli život.
S ljubavlju, Zvonko Budak, predsjednik udruge Rotor