Sjediš u uredu, a tvoj telefon vibrira kao da želi reći: “Hej, samohrani roditelju, vrijeme je za novu avanturu! Tvoj sin je upravo izmislio novi oblik umjetnosti koristeći boje i tvoj kauć, dok tvoja kćer uporno pokušava nahraniti zlatnu ribicu komadićima pizze. Jesi li spreman/spremna?” Naravno da nisi – nitko nikada nije spreman. Ali, tu si. Svaki dan. I svaka odluka koju donosiš, donosiš s ljubavlju i nadom da će tvoja djeca izrasti u sretne, smirene i ispunjene ljude.
I tu dolazi meditacija. Možda si o tome čuo/la od kolega u uredu ili dok si letimično čitao/la blog o “samohrani roditelji i mindfulness” (da, to je stvar). Ali kako uopće započeti? Kada je pravo vrijeme za uvesti svoje dijete u svijet meditacije? I, može li stvarno raditi za one male buntovnike koji se ne mogu koncentrirati dulje od sekunde?

Opuštanje nije samo za odrasle
Ana, samohrana majka iz Splita i članica Udruge Rotor, podijelila je svoju priču: “Bila sam skeptična. Moja kćer ima osam godina i energiju kao da pije espresso umjesto čaja od kamilice. Ali onda sam probala. Sjeli smo na tepih, upalili nježnu glazbu i počeli disati zajedno. U početku je izgledalo smiješno. No, nakon nekoliko tjedana, primijetila sam da se lakše smiri prije spavanja, a ja više ne moram citirati pjesme o brojanju ovaca da zaspe.”
Ana je pogodila srž. Djeca ne trebaju biti mini verzije Dalaj Lame da bi im meditacija koristila. Već s pet ili šest godina možete početi s jednostavnim tehnikama disanja. Isprobaj igru “Udah-vjetar” – zamoli dijete da zamisli da svojim dahom pomiče oblak ili puše svijeću. Tako razvija svijest o disanju i povezuje ga s opuštanjem.
Tata meditant
Damir, samohrani otac iz Zagreba i također član Udruge Rotor, priča o svom iskustvu: “Nisam bio siguran kako će moj sin reagirati. Znaš ono, on je u fazi ‘Ma tata, dosadan si’. Pa sam mu rekao da je to kao supermoć. Ako nauči kontrolirati svoje misli, bit će kao neki mentalni ninja. Sad me svaki dan pita: Tata, hoćemo opet biti ninje?”
Damirova priča pokazuje da sve ovisi o pristupu. Djeca vole igre, vole izazove i vole osjećaj postignuća. Iskoristi to. Ne moraš biti savršen/savršena. Bitno je da pokažeš primjer.

Zajednički trenutak
Meditacija nije samo alat za djecu, nego i prilika da se povežeš s njima na dubljoj razini. Udruga Rotor savjetuje da zajedničko prakticiranje meditacije može postati dio obiteljske rutine. Umjesto klasičnog “što si radio/la u školi?” razgovora, sjednite zajedno, udahnite duboko i provedite nekoliko minuta u tišini. To će vam oboma pomoći da bolje razumijete vlastite misli i emocije.
Kada je pravo vrijeme?
Pravo vrijeme je sada. Bez obzira ima li tvoje dijete pet, deset ili petnaest godina, nikad nije kasno za početak. Ako si ti smireniji/smirenija, bit će i tvoje dijete. I zapamti, nije bitno da sve bude savršeno. Bitno je da pokušaš. Jer, kao što kažemo u Udruzi Rotor: “Mi zajedno možemo sve!”
Kad završiš ovaj blog, zastani. Udahni duboko. Odmori. I promisli – što bi značilo za tebe i tvoju obitelj da postaneš član Udruge Rotor?
Srdačan pozdrav,
Zvonko Budak,
Predsjednik Udruge Rotor.