Mitovi o samohranim roditeljima često dolaze iz predrasuda i stereotipa koji se godinama prenose u društvu. Na primjer, često se smatra da samohrani roditelji nisu dovoljno uspješni ili da njihova djeca imaju više problema, što su zablude koje ćemo detaljno istražiti u ovom tekstu. Iako su neki od tih mitova duboko ukorijenjeni, stvarnost je mnogo drugačija. Evo nekoliko najčešćih mitova i stvarnosti koje ih pobijaju:
1. Mit: Samohrani roditelji su uvijek u financijskim poteškoćama.
Stvarnost: Iako je istina da neki samohrani roditelji nailaze na financijske izazove, to nije pravilo. Mnogi samohrani roditelji uspješno balansiraju karijeru i roditeljstvo, imaju stabilna primanja i često su uspješni profesionalci. Uspijevaju održati životni stil koji uključuje sve potrebe njihove obitelji.

2. Mit: Samohrani roditelji ne mogu biti jednako dobri roditelji kao oni u dvočlanim obiteljima.
Stvarnost: Kvaliteta roditeljstva ne ovisi o broju roditelja, već o ljubavi, posvećenosti i vremenu koje roditelj ulaže u odgoj djece. Samohrani roditelji često razvijaju posebnu emocionalnu povezanost s djecom, jer su prisiljeni igrati sve uloge – i one koje društvo tradicionalno dodjeljuje majkama, poput njege i pružanja emocionalne podrške, te one koje se vežu uz očeve, kao što su osiguravanje financijske stabilnosti i sudjelovanje u aktivnostima na otvorenom.
3. Mit: Djeca samohranih roditelja imaju više problema u školi i ponašanju.
Stvarnost: Djeca samohranih roditelja mogu biti jednako sretna, uspješna i emocionalno stabilna kao i njihovi vršnjaci iz dvočlanih obitelji. Važno je da djeca osjećaju ljubav, sigurnost i podršku, a mnogi samohrani roditelji to pružaju u potpunosti. Problemi u ponašanju mogu se pojaviti u bilo kojoj obitelji, bez obzira na strukturu. Prema istraživanju Američkog psihološkog udruženja, ne postoji značajna razlika u učestalosti problema u ponašanju između djece iz samohranih i dvočlanih obitelji, što potvrđuje da ključ leži u kvaliteti odnosa unutar obitelji, a ne njenoj strukturi.

4. Mit: Samohrani roditelji su sami krivi za svoju situaciju.
Stvarnost: Samohrano roditeljstvo može biti rezultat različitih životnih okolnosti – od razvoda, gubitka partnera, do osobne odluke da se postane roditelj bez partnera. Društvo često ima tendenciju okrivljavanja, ali stvarnost je daleko kompleksnija, a životne priče samohranih roditelja su jedinstvene i različite.
5. Mit: Samohrani roditelji su očajni i usamljeni.
Stvarnost: Iako neki samohrani roditelji osjećaju pritisak zbog brojnih odgovornosti, mnogi su izgradili snažne društvene mreže podrške koje uključuju obitelj, prijatelje i zajednicu. Oni nisu “očajni”, već vrlo snažni, snalažljivi i sposobni pronaći načine za balansiranje svakodnevnih izazova. Udruga Rotor aktivno radi na izgradnji tih mreža podrške i pruža pomoć samohranim roditeljima kroz različite aktivnosti i programe, kao što su radionice osobnog razvoja, grupne terapije, savjetovanja te organizacija društvenih okupljanja i izleta za roditelje i djecu.

6. Mit: Samohrani roditelji nemaju vremena za osobni razvoj i hobije.
Stvarnost: Samohrani roditelji, kao i svi drugi, znaju koliko je važno pronaći vrijeme za sebe. Iako im raspored može biti gust, mnogi uspijevaju posvetiti se stvarima koje vole, bilo da je to trčanje, čitanje, joga ili bilo koji drugi hobi. Planiranje i organizacija su ključni alati koji im pomažu u tome. Udruga Rotor također nudi kreativne radionice koje pomažu roditeljima da pronađu vrijeme za sebe i razviju nove vještine.
Zaključak
Društvo često oblikuje mišljenja na temelju zastarjelih uvjerenja, ali stvarnost je mnogo raznolikija i pozitivnija nego što to mitovi sugeriraju. Pozivamo vas da se pridružite Udruzi Rotor i zajedno podržimo samohrane roditelje u njihovoj hrabroj svakodnevici. Zajedno možemo promijeniti percepciju i stvoriti jaču zajednicu! Samohrani roditelji su jednako sposobni, snažni i uspješni kao bilo koji drugi roditelji. Njihove priče o hrabrosti, ljubavi i posvećenosti vrijedne su podrške i poštovanja, a vrijeme je da svi zajedno razbijemo mitove i promijenimo percepciju koja često ne odražava stvarnu sliku.
Zvonko Budak, predsjednik udruge Rotor
Mi zajedno možemo sve!