Samohrano roditeljstvo: Tajna snage koju niste ni znali da imate!

Dragi moji samohrani roditelji, znate li onaj osjećaj kad ste na trećem sastanku zaredom, razmišljate o stanju u tvrtki, a istovremeno pokušavate mentalno zbrojiti koliko ste obroka unaprijed pripremili za djecu? Jer hej, zdrava hrana ne dolazi sama u naše frižidere, zar ne? Svi smo mi majstori multitaskinga – samohrani roditelji u višim strukturama upravljanja tvrtki koji pokušavaju balansirati karijeru, obitelj, hobi, izlete i još poneki trenutak za sebe.

Danas želim pričati o edukaciji za samohrano roditeljstvo. Možda se pitate, zašto? Zašto se educirati o nečemu što već živim svaki dan? Odgovor je jednostavan – zato što svi mi imamo svoje slijepe točke, pa čak i kada se radi o nečemu što je postalo naše drugo ime. I nije samohrano roditeljstvo stvar preživljavanja, već rasta i razvoja, kako nas samih, tako i naše djece.

Jedan od naših članova Udruge Rotor, Josip, samohrani otac iz Splita, voli reći: ‘Naučio sam kuhati kvinoju s brokulom na engleskom jer su mi svi online recepti bili na tom jeziku.’ Smiješno, zar ne? Ali Josip se nije zaustavio samo na receptima. Kroz edukacije Udruge Rotor, naučio je kako bolje razumjeti emocionalne potrebe svojih kćeri, kako ih podržati kada prolaze kroz svoje male velike krize, ali i kako postaviti granice kad je to potrebno. Jer, priznajmo – nije kvinoja jedino što trebamo skuhati kako bi naša djeca bila zdrava i sretna. Potrebna je i emocionalna hrana, a to zahtijeva više od jednostavnog klikanja na recept.

S druge strane, Ana, samohrana majka iz Zagreba, uvijek je bila ‘snađi se sam’ tip. Mislim, da se razumijemo, to je ona vrsta osobe koja dok s jednom rukom veže vezice svom djetetu, drugom potpisuje neki važan dokument za tvrtku, a trećom (koju naravno nema) pokušava skinuti posudu s vrha ormara. No, Ana se odlučila priključiti edukacijama Udruge Rotor jer, kako sama kaže, ‘Shvatila sam da ako želim odgojiti djecu koja će biti emocionalno stabilna, trebam i ja naučiti biti stabilna. A to se ne događa slučajno.’

Život nas često stavi u situacije gdje moramo izmišljati točak iznova. No, zašto izmišljati kad postoji Udruga Rotor koja može biti vaš vodič, podrška, vaš kompas u ovom ludom vrtlogu života? Kroz Udrugu Rotor učimo i vještine vezane za novac i financije, ne samo za nas roditelje već i za našu djecu. Za djecu postoji i kreativna radionica o novcu i financijama, kako bi stekli znanja koja će im koristiti cijeli život. Kako upravljati budžetom, planirati troškove i učiti djecu vrijednosti novca, nešto je što će im koristiti cijeli život, jer znamo da ni jedna škola o tome ne uči. Financijska pismenost je ključna za stabilan i uspješan život, a mi želimo da naša djeca imaju te temelje od malih nogu. Na našim radionicama, naučit ćete kako se nositi s izazovima koje donosi balansiranje između poslovnih obveza i potreba djece, a sve kroz smijeh, podršku i mudrost drugih članova koji prolaze kroz isto.

Edukacija nije znak slabosti, nego snage. I nije samo za one koji ne znaju – već za one koji žele znati više. Možemo biti vrhunski menadžeri, ali djeca nas uče kako biti vrhunski ljudi. I to je posao koji traje cijeli život.

Zato, dragi moji, kad pročitate ovaj blog, zastanite, odmorite, i promisli… možda je vrijeme da postanete član Udruge Rotor. Jer… mi zajedno možemo sve!

Srdačno,

Zvonko Budak, predsjednik Udruge Rotor

Članak

Zašto su tvoji ljudi ključ tvoje snage?

Zamisli sljedeće: subota je, ti si na izletu s djecom, uživaš u prirodi, ali u glavi već računaš koliko si mailova ostavio/la neodgovorenim i kako ćeš sljedeći tjedan uskladiti sastanke, treninge, školske obveze i večeru s brokulom (koju klinci ionako neće pojesti). Zvuči poznato? Kao samohrani roditelj, ti si CEO vlastitog doma – upravljaš logistikom, financijama, motivacijom tima (djece) i

Saznajte više »
Članak

Je li netko rekao „roditeljski“?

Jesi li bio/la na roditeljskom sastanku?  Samo spomen na to možda ti već diže tlak – sastanak u četvrtak u 18 sati, baš kad napokon završiš s poslom. Moraš biti sve odjednom: samohrani roditelj, odgovoran menadžer i, možda, naći minutu samo za sebe – a onda sve ide redom: „odvedi dijete, slušaj učitelja, postavi pitanja, vrati se kući, odgovori na

Saznajte više »
Članak

Koliko misliš na sebe, stvarno?

Sjediš u uredu, ruke na tipkovnici, glava u oblacima. Da, sve je pod kontrolom – projekte završavaš na vrijeme, djeca su sigurna i sretna, a kolege u uredu te poštuju jer si taj koji drži sve konce u rukama. No, koliko često, između sastanaka i dnevne utrke s obvezama, zaista sjedneš i pitaš se: “Koliko ulažeš u svoje zdravlje?” Jer,

Saznajte više »
Scroll to Top
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.