Pozdrav, dragi samohrani roditelji! Ako ste se ikada našli u situaciji da vam dijete želi pohađati tečaj robotike, dok vi mislite da bi balet bio bolji izbor (jer, tko ne voli plesače?), onda ste na pravom mjestu! Danas ćemo istražiti kako slušati dječje želje, ali ostati praktični. Započnimo ovu avanturu punu mudrosti i smijeha!
Slušanje dječjih želja – Prva stepenica prema balansu!
Zamislite sljedeću scenu: sunčano jutro, miris svježe pečenog kruha širi se kroz kuhinju. Vaše dijete dolazi s osmijehom: “Mama, tata, želim biti astronaut! Uvijek sam sanjao o putovanju na Mars!” U ovom trenutku, vi imate izbor – možete ga podržati u tom snu ili ga nazvati zemaljskim imenom kao što je “moje dijete koje ne zna koliko je putovanje skupo”.
Slušanje dječjih želja ne znači da im morate odmah kupiti astronautsku odijelo. Umjesto toga, potaknite njihovu znatiželju! Istražite s njima informacije o astronautima, istraživanju svemira i potaknite ih da postavljaju pitanja. Dajte im priliku da vide što sve to uključuje, a možda će se i zainteresirati za nešto što je bliže zemlji, kao što su znanstveni eksperimenti ili čak članstvo u nekom lokalnom astronomsko-znanstvenom klubu.

Kada se interesi ne poklapaju – Što onda?
Što se događa kada vaš mali umjetnik poželi postati slikar, a vi sanjate o njemu kao mladom fizičaru? Prva stvar koju trebate učiniti je zaboraviti na vlastita očekivanja i otvoriti um. Ponekad je teško prihvatiti da djeca imaju svoje interese koji ne uključuju nas.
Umjesto da se opirete, razgovarajte s njima o njihovim željama. Možda ćete otkriti talent koji niste ni zamislili! Osim toga, možete im pomoći da prepoznaju vrijednosti koje dolaze s različitim aktivnostima. Ako odaberu slikanje, neka to bude prilika za razvoj kreativnosti, a ako odaberu fiziku, neka to bude način za razumijevanje svijeta oko sebe. U svakom slučaju, podržite ih da istraže i razvijaju svoje interese.
Izazovi i izdržljivost – Učite ih da ne odustaju!
Sjetite se trenutka kada ste vi sami bili dijete. Sjećate se svog prvog treninga nogometa? Taj osjećaj kad niste mogli pogoditi gol, ali ste odlučili nastaviti pokušavati? I vaš mališan će naići na slične izazove. Kad vide da im nešto ne ide, njihova prva reakcija može biti „Odustajem!“
Ovdje je vaša prilika! Pokažite im da se trud isplati. Ispričajte im priče iz vlastitog života o borbama i uspjesima. Pomozite im da razumiju da su greške normalne i da svaka pogreška donosi priliku za rast. Organizirajte “izazovni vikend”, gdje ćete zajedno učiti nove vještine. Na primjer, uzmite košarkašku loptu i prikažite im kako promašujete, ali se ne predajete – to je lekcija koja se pamti!

Osobna iskustva – Mudar vodič, ali ne i tiranin
Kao roditelj, imate svoje iskustvo i znanje koje možete podijeliti. Ali važno je to učiniti na način da ne namećete svoja očekivanja. Razgovarajte sa svojim djetetom o aktivnostima koje ste vi voljeli kao mali. Možda ste voljeli planinarenje, a vaš mališan bi mogao pronaći strast u prirodi.
Također, budite otvoreni za njihove prijedloge. Dajte im do znanja da su njihovi interesi važni i da ste tu da ih podržite, bez obzira na to što vi mislite. Neka to bude zajednička avantura!

Zaključak – Život je zabava!
Na kraju, važno je sjetiti se da smo svi mi jedinstveni – i djeca i roditelji. Uživajte u procesu, slušajte jedni druge, i ne zaboravite se povremeno nasmijati na sitnice. Naša Udruga Rotor stoji vam na raspolaganju da vas podrži na ovom putu kao samohrani roditelji.
Tako da, kad pročitaš ovaj blog, zastani, odmori i promisli da postaneš član Udruge Rotor.
Pozdrav od Zvonka Budaka, predsjednika Udruge Rotor!