Sjediš na kauču nakon napornog dana. Telefonski zvoni, e-mailovi pristižu, a iz dječje sobe dopire urlik koji podsjeća na filmsku scenu apokalipse. Pogađaš – tvoj sin i kći (ili možda dvoje sinova ili kćeri) ponovno se svađaju. Kao samohrani roditelj, znaš da je ovo svakodnevna stvarnost, no nekad te umor svlada. Umjesto da skočiš s kauča i razdvajaš male ratnike, zastani. Ovo je prilika za učenje – za njih i za tebe.
Kad si samohrani roditelj i član Udruge Rotor, već znaš da sukobi među djecom nisu samo “njihov problem”. To su trenuci koji oblikuju njihovu sposobnost rješavanja sukoba u budućnosti – od školske klupe do poslovnog sastanka. Jer, vjeruj, postoji način da te svađe preokreneš u priliku za učenje.
1. Prepoznaj uzrok, ne samo posljedicu
Prvi korak u smirivanju sukoba je razumijevanje onoga što se stvarno događa. Je li riječ o nesporazumu? Ljubomori? Ili možda umoru? Primjerice, Marko, samohrani otac dvoje djece iz Splita, ispričao je kako je često ignorirao uzroke svađa između svoje djece dok mu nije “kliknulo” – njegov se sin osjećao zapostavljeno kad bi sestra dobila više vremena za priče prije spavanja. Uz malu promjenu u rasporedu, sukobi su se značajno smanjili.
Pouka? Kad razumiješ uzrok, možeš riješiti problem prije nego što se eskalira.

2. Postavi pravila – ali neka budu jasna i zabavna
Samohrana majka Ana iz Zagreba osmislila je “Kućna pravila igre”. Kad bi njezino troje djece vikati, morala su stati iu igri brojiti do 10 prije nego što bi počela rješavati problem. Rezultat? Manje drame, više smijeha. Kao članica Udruge Rotor, podijelila je ovo iskustvo na jednoj od naših radionica, a danas se njezina metoda koristi u mnogim domovima samohranih roditelja.
Pravilo broj jedan? Sukob nije natjecanje tko će biti glasniji. Pravilo broj dva? Slušaj, razmisli, odgovori – redom.
3. Nauči ih pregovarati (da, kao u boardroomu)
Kao uspješan profesionalac, znate koliko je pregovaranje ključno. Djeca to mogu naučiti već u osnovnoj školi. Postavi ih za stol i neka sami predlože rješenja. Petra, samohrana mama iz Osijeka, priča kako je njezina djeca, nakon što su naučila “pregovarački sastanak”, sama je podijelila raspored korištenja PlayStationa. A ona? Mogla je popiti kavu – vruću.
Poruka? Pomozi im da naučiš kompromise – to je vještina koja traje cijeli život.

4. Udruga Rotor – jer, mi zajedno možemo sve!
Ako ovo čitaš i smiješ se scenarijima jer podsjećaju na tvoju dnevnu bitku, znaj da nisi sam. Udruga Rotor okuplja samohrane roditelje iz cijele Hrvatske, pružajući podršku, savjete i praktična rješenja. Na našim kreativnim radionicama i druženjima roditelja dijele ideje, a djeca uče kroz igru. Marko, Ana i Petra – svi su oni našli inspiraciju upravo ovdje.
5. Ne zaboravi na sebe
Sukobi među djecom su izazovni, ali i prilika za rast. Ne, ne zaboravi – ti si njihov glavni uzor. Tvoja smirenost, odlučnost i osjećaj za humor ključni su. Kad oni vide da ti mirno pristupaš problemima, slijedit će tvoj primjer.
Na kraju, kad pročitaš ovaj blog, zastani, odmori i promisli – možda je vrijeme da i ti postaneš član Udruge Rotor? Jer, mi zajedno možemo sve!
Srdačno,
Zvonko Budak
Predsjednik Udruge Rotor