Kad si samohrani roditelj, puno toga otkriješ slučajno. Na primjer, da su nestale sve jagode koje si čuvao za subotnje palačinke. E pa, krenulo je sasvim nevino – s košaricom jagoda koje sam kupila na placu, svježih, crvenih, slatkih, kao da su izašle iz reklame za sreću. Stavila sam ih u hladnjak. Imala sam plan. Palačinke s jagodama, nedjeljno jutro, kava (meni čaj, da budemo točni), smijeh, dječji brkovi puni džema i… trenutak mira.
U subotu navečer otvorim hladnjak – prazno. Nema jagoda. Ni jedne. Samo nekoliko zelenih listića koji su me gledali kao da kažu: “Kasniš, mama.” Prva reakcija? Lagani bijes. Druga? Sumnja. Treća? Istraga.
I tako kreće kućna detektivska akcija. U kuhinji tragovi – kapljice soka na podu, sumnjivo ljepljive ručkice na ladici, a na stolu… crtež. Crvena mrlja, dvoje djece i ogromna jagoda u sredini. Naslov: “Tajna operacija JAGODA”.
Pitam sina. Gleda me ozbiljno i kaže: „Mama, to je bila misija preživljavanja. Imali smo napad gladi. Ti si pričala na telefon jako dugo i nije bilo ni keksa.“ Kćerka dodaje: „I obećala si da ćemo zajedno napraviti sok od jagoda, ali nisi stigla.“ Bum. Srce. Ne radi se o jagodama. Radi se o pažnji, obećanjima i onim malim stvarima koje djeca pamte kao velike.

U tom trenutku, ne znaš bi li plakala ili se smijala. Pa sam radije uzela papir, sjela s njima i nacrtala novi plan: idemo opet po jagode. Zajedno. Sutra. I ovaj put – cijedimo sok, radimo kolač, i smijemo se onako kako to znaju samo oni koji dijele tajnu… obiteljsku.
Ponekad, kad ti djeca „ukradu“ jagode, zapravo ti vrate ono što si zaboravila – zajedništvo. I da nije sve u kontroli i planovima. Nego u trenucima koji mirišu na ljeto, imaju crvene prste i ne stanu u raspored.
A što se tiče jagoda? Neka ih. Imamo mi važnijih plodova za ubrati.
