Provjereni savjeti za upravljanje vremenom kod samohranih roditelja

Gotovo većina samohranih roditelja koje sam imao priliku upoznati, kao da imaju Božiji dar za planiranje. To je predivna osobina jer bez nje bi bilo gotovo nemoguće išta uradit, organizirati ili ostvariti (to najbolje znaju oni samohrani roditelji koji su za taj talent – prirodno zakinuti). Inzistirati na  dnevnoj rutini koju treba slijediti uvelike olakšava izazove svakodnevnog života. No, sada se sigurno pitaš – što ulazi u dobru rutinu samohranog roditelja? I kako napraviti dnevni raspored koji ti omogućuje da:

  • Budeš uvijek na dohvat ruke (fizički ili barem mobitelom) svojoj djeci
  • Uspješno balansiraš kućanske poslove s poslom
  • Odvojiš vrijeme za sebe
  • Ne dovodi te do situacije da se osjećaš iscrpljeno


Kao samohrani otac od samog početka naučio sam, da definirati pravu dnevnu rutinu nije uvijek lako, čak što više – iznimno je zahtjevno! Stoga ću u ovom blogu mnogima prikratiti muke i podijeliti iskustvo  “korak po korak” za stvaranje rutine za samohrane roditelje koja zaista funkcionira.

Zato , ne odustaj i nastavi čitati dalje. Možda ti se sve ovo čini već znano, dosadno… No, vjeruj, ubrzo ćeš promijeniti stav.


Što misliš, kako bi samohrani roditelji trebali planirati svoj život?


Kratak odgovor je, vrlo detaljan i sa puno pažnje. Biti samohrani roditelj, to i sama znaš – često znači preuzeti dvostruku odgovornost za vođenje kućanstva. Zato su rutine samohranih roditelja tako važne. Za početak bih iskustveno predložio da osmisliš dnevnu strukturu.

Kako bih ti pomogao, predlažem nekoliko ključnih koraka koje bi samohrani roditelji trebali poduzeti da bi uspješno organizirali svoj život:

  • Sredi svoje financije i drži se svog proračuna
  • Raščisti dječju sobu
  • Planiraj zajedno sa svojom djecom – njihove dane
  • Ne budi inertna i izgradi mrežu podrške
  • Budite dosljedna i to do u detalje
  • Uvijek inzistiraj na ravnoteži

Biti super samohrana majka – predivna je i plemenita ideja! No, uz brojne napore i izazove život te nekako navodi da budeš samo samohrana majka (bez onog -super!) Stoga, umjesto da pokušavaš učiniti sve, bolje je nastojati uradit dovoljno. No, na sreću inzistiranje na dnevnoj rutini, uvelike ti pomaže u svakodnevici.


Popis rutinskih obaveza


Vjerujem kako ćeš se složiti, da je sa rutinama, baš kako i sa (?) hranom. Svatko ima svoj ukus, onoga što voli jesti, ali u osnovi svi jedemo da bi zadovoljili glad. Tako je i sa našim životni stilovima – svaki stil samohranog roditelja je drugačiji. No, postoje neke osnovne smjernice koje možeš slijediti kako bi napravila dnevni raspored. No, imaj na umu da ćeš možda morati prilagoditi svoj raspored na temelju:

  • Koliko djece imaš
  • Dali radiš kod kuće ili izvan kuće
  • Bilo da se tvoja djeca idu u vrtić ili u školu ( ili tek uče hodati ovim zanimljivim svijetom!)
  • Ili koliko često dijeliš roditeljske dužnosti s bivšim partnerom

Dakle, evo nekoliko ideja za stvaranje rutine samohranu majku kako bi svaki dan bio lakši i manje stresan!


Krenimo od početka, dakle – jutarnja rutina


Jutarnja rutina kamen je temeljac tvog dnevnog rasporeda kao samohrane majke. Kvalitetno započeti dan koji slijedi – ključno je i za tebe i za tvoju djecu.


Ako još nisi sigurna što uključiti u svoju jutarnju rutinu, predlažem ti nekoliko stvari o kojima trebaš svakako razmisliti:

  • Obavezno, zaista obavezno ustani iz kreveta barem sat ranije od svoje djece (ispočetka se to čini teško, iscrpljujuće ali ubrzo kad osjetiš sve blagodati, ustaješ gotovo sa pjesmom na usnama!)
  • Dio tog “viška” vremena upotrebi  kako bi se usredotočila na sebe, bilo da to znači: “frkati” po mobitelu, meditirati, baviti se jogom, pisati dnevnik, čitati ovaj moj blog ili jednostavno uživati ​​u šalici čaja ili kave u miru
  • Također predlažem, istuširaj se i obuci  (da budeš sama sebi predivna!) prije nego što dođe vrijeme za buđenje djece
  • A, sad – provjeri svoj dnevni popis obaveza, koji si napisala jučer (poslovnjaci to zovu “DO DO lista” ! Piši ga svaki dan, uvijek za sutra – budi mudra (iskoristi mobitel ) a nakon ove – dnevne rutine –  ubrzo će se započeti nizati i “dnevne pobjede”!
  • Skupa sa djecom, uz optimistične rečenice, pa i šale podijelite misli o danu koji dolazi. Neka svatko spomene svoje obaveze, ali pružite si međusobnu podršku. Sve to činite dok doručkujete – zdrav doručak- koji si pripremila – onako u hodu – zajedno sa djecom

Kad se djeca probude, možda ćeš im morati pomoći u jutarnjim rutinama, ovisno o njihovoj dobi:

  • Pomozi im oko doručka, uz neke šaljive i domišljate upadice (jer i sama znaš! .. Po jutru se dan poznaje!)
  • Skupa pospremite krevete
  • Obuci ih, po njihovoj želji, ma koliko se god to tebi činilo “čudno” ili čak “bedasto”!
  • Skupa operite zubiće i umijte lice, uz par pusica i izjavu – kako ti sada upravo ljubiš najljepše, najpametnije i najbolje dijete na svijetu!


Ako kojim slučajem tvoja djeca idu  u školu prije nego što ti krećeš na posao, nekoliko minuta tog “lufta” možeš pretvoriti u svoju – jutarnju rutinu – koju mudro i promišljeno koristiš za kratko pospremanje stana. Na primjer, možeš oprati suđe, obrisati radne površine ili pomesti i prebrisati pod (kupaonica(?). Na taj način ćeš se počastiti – nakon dugog dana na poslu –  dočekati ćete prazan sudoper, čisti i prebrisani podovi (a ponekad i ponešto opeglanog veša!)  .


Večernja rutina


Po završetku napornog radnog dana, tvoja rutina samohrane majke može uključivati ​​odlazak po djece iz škole ili vrtića i njihovu vožnju na izvannastavne aktivnosti. Možda imaš više vremena uvečer u usporedbi s jutrom, ali je večer dinamičnija i ima više obaveza. Na primjer, tvoja večernja rutina i rutina prije spavanja može uključivati , kuhanje večere, ​​postavljanje stola za večeru, provjeru je li domaća zadaća napisana (i kako?), pospremanje stana i određivanje vremena za spavanje.


Dakle, evo nekoliko načina da pojednostaviš svoju rutinu samohrane majke za mirnije večeri:

  • Obavezno planiraj i pripremi obroke (nedjelja se čini dobar dan za takvo nešto!)  kako ne bi “izmišljala” svakog dana / svake večeri – što ćeš uraditi za ručak ili večeru ( naravno tu spada i doručak!)
  • Stvori večernju rutinu za svoju djecu, odnosno definiraj vrijeme (i inzistiraj na tone, bez obzira na sve!) koje određuje vrijeme za domaću zadaću, vrijeme za tuširanje i kvalitetno vrijeme provedeno u međusobnom druženju (prepričavanje najvažniji događaja u danu koji je iza vas). Podjeli savjet, iskustva ili promišljanje na temu minulog dana!
  • Ne zaboravi! Uradi “DO DO listu” Ispiši na komadu papira ili u mobitel (sa alarmom) svoj popis obaveza za sljedeći dan
  • Pripremi u hladnjak – objede i međuobroke unaprijed
  • Također, pripremi odjeću za sljedeći dan (neka u tome sudjeluju djeca!)
  • Malo prozrači i “ovlaž” pospremi spavaće sobe prije prije samog počinka.
  • I napokon! OBAVEZNO! Prije odlaska u postelju, izdvojite malo mirnog vremena za sebe!


Jedan od osnovnih uloga samohranih roditelja je svakako poticanje svoje  djece da budu što neovisnija. Nauči ih da odgovorno brinu o sebi (od najmanjih sitnica pa do … ovisno o uzrastu!) također da i svoju sobu održavaju, drže čistom i pospremljenom.  Znati pripremiti večeru također je neprocjenjiva životna vještina na koju ti kao samohrana majka možeš biti ponosna , ako si ih na vrijeme podučila.
No, iznad svega je najvažnije da tvoja djeca osjećaju i žive u spoznaju kako si ti tu UVIJEK uz njih – bez obzira na sve okolnosti. Kakve su financijske prilike, koliko si dugo na poslu i sl.


Rutina čišćenja


Uz broje dnevne izazove jedan od onih koji vrlo često uzimaju podosta vremena je – čišćenje stana. Dodam li tome, kako je to zahtjevno kada uz to imaš neurednu djecu i kućnog ljubimca (ili čak dva!).
No, kako ipak tome doskočiti, kako te to ne bi ustrajno iscrpljivalo? Moj odgovor je – lako!  Prati raspored čišćenja. Uključivanje dnevnog ili tjednog čišćenja u svoju rutinu spriječiti ćeš gomilanje nereda i prljavštine.


Na primjer, evo kako izgleda moj raspored čišćenja:

  • Svakodnevno čistim podove i kuhinjske ploče
  • Perem rublje jednom tjedno
  • Brišem prašinu i čistim kupaonicu jednom tjedno. Moj dan kupaonice je četvrtak!
  • Čistim radne površine dok kuham, a suđe i tave perem odmah nakon korištenja. To isto radim sa tanjurima, zdjelicama i sl… Odmah nakon objeda.
  • A, pranje prozora ? Uh, to mi uvijek slabo polazi od ruke, pa to uvijek radim u vrijeme vikenda


Kako su moji sinovi odrastali, dodjeljivao sam im kućanske poslove primjerene njihovoj dobi. To je značilo da pospreme za sobom – da vrate sve tamo gdje su to i uzeli. To se odnosilo na igračke, knjige, odjeću koju iznesu do kraja dana, kako bi održali svoju sobu čistom. Dakle, kada planiraš svoju rutinu samohrane majke, razmisli gdje se čišćenje uklapa. I razmisli koje zadatke možeš odrediti svojoj djeci kako ne bi pokušavala sama obavljati sve kućanske poslove.


Završne misli


Izazovno je uskladiti posao, kuhati, održavati kućanstvo, voditi brigu o financijama i osigurati da tvoja djeca dobiju svu potrebnu nježnost i pažnju. I naravno, nikako ne smiješ – zanemariti ni sebe! Dakle, pogledaj kako trenutno provodiš dane. Vođenje dnevnika o dnevnim “radnim” obavezama je tu, od velika pomoći. Uz to, svakako razmisli gdje gubiš vrijeme i gdje ga možeš “uštedjeti” i iskoristiti kvalitetnije. Također dobro promisli o tome što ti je dugoročno zaista važno.

Djeca ne moraju polaziti baš – sve – izvannastavne aktivnosti. (A, ako si samohrana majka koji se bori s financijskim poteškoćama, zasigurno im nisi u prilici priuštiti baš sve). Ne mora se vješanje “veša” obaviti isti dan. A ponekad, možeš iznenaditi svoju djecu brzom hranom za večeru (teško je i pretpostaviti, kako će se tome veseliti!) umjesto kuhanja domaćeg obroka. Slažeš li se? Znamo, kako će sve to preživjeti. Ali, na žalost – jutarnja ustajanje iz kreveta postaju sve teža ako si svakim danom sve više opterećenija. Promisli o tome i baci se u definiranje dnevnih rutina,

Autor, Zvonko Budak
voditelj Vikend radionice DOBRA
Radionice

Provjereni savjeti za upravljanje vremenom kod samohranih roditelja

Gotovo većina samohranih roditelja koje sam imao priliku upoznati, kao da imaju Božiji dar za planiranje. To je predivna osobina jer bez nje bi bilo gotovo nemoguće išta uradit, organizirati ili ostvariti (to najbolje znaju oni samohrani roditelji koji su za taj talent – prirodno zakinuti). Inzistirati na  dnevnoj rutini koju treba slijediti uvelike olakšava izazove svakodnevnog života. No, sada se sigurno

Saznajte više »
Članak

Tajne samohranih roditelja: Priče i savjeti

Jesi li ikada pomislio/la kako ti je potrebna diploma za vođenje kućanstva, upravljanje financijama, i podizanje djece – sve u isto vrijeme? Dobrodošao/la u klub! Danas otkrivamo najskrivenije tajne članova Udruge Rotor, tih superjunaka svakodnevice koji nam pokazuju kako je biti samohrani roditelj istovremeno divno i kaotično. U ovoj epizodi našeg bloga, donosimo ti lude životne priče, pokoji savjet iz

Saznajte više »
Članak

Pitanja i odgovori iz svakodnevice: Jer zajedno možemo sve!

Znaš onaj trenutak kad se probudiš rano ujutro, a budilica te podsjeća da si već prošao kroz svoje snove i sad te čeka stvarni svijet? Svijet u kojem balansiraš posao, školu, kućanske poslove i one male, ali bitne trenutke samo za sebe. Ako si ikad pomislio da je život samohranog roditelja kombinacija olimpijade i cirkusa, vjeruj mi – nisi jedini!

Saznajte više »
Scroll to Top
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.