Kako prestati raditi 10 stvari odjednom (i početi uživati u životu) – savjeti Udruge Rotor

Svaki dan je kaos. Probudiš se s mislima kako moraš pospremiti stan, pripremiti doručak, dovesti djecu u školu, odraditi sastanak na poslu, usput obaviti kupovinu i nekako stići na trening ili makar prošetati do parka. Dok razmišljaš o svim tim obavezama, odjednom shvatiš – već radiš pet stvari istovremeno. Pa, naravno da si umoran i frustriran! Ali kako prestati raditi deset stvari odjednom i početi uživati u životu? Udruga Rotor ima par trikova u rukavu.

Multitasking – junak ili zlikovac?

Zamisli ovo: pokušavaš pripremiti ručak, dok se istovremeno igraš s djecom, odgovaraš na poslovne mailove i mentalno planiraš popodnevne aktivnosti. Iako ti se možda čini da sve ide u redu, zapravo se dogodi neka mala katastrofa – ručak zagori, djeca se posvađaju, a ti odgovoriš šefu s nekom skroz čudnom porukom jer si zaboravio o čemu je bila riječ. Zvuči poznato?

Multitasking te umara i iscrpljuje. I dok ti se čini da si brži i učinkovitiji, istina je da zapravo ništa ne završavaš onako kako bi htio. A na kraju dana, umjesto da uživaš u slobodnom vremenu, ti razmišljaš o tome što sve još nisi napravio.

Priča jednog dana (previše) multitaskinga

Sjećaš se onog dana kad si pokušao organizirati rođendan za sina, dok si na brzinu slagao izvještaj za posao i istovremeno pravio palačinke? Sve se činilo u redu dok nisi shvatio da je rođendanska torta zaboravljena u zamrzivaču, izvještaj si poslao potpuno krivom klijentu, a palačinke? Pa, one su bile crne kao ugljen. Djeca su to, naravno, prihvatila kao igru – “pekli smo palačinke, kao na kampiranju!” – ali ti si bio na rubu živčanog sloma.

Ovo je klasična priča o previše multitaskinga. I svi smo bili tamo. Razlog? Vjeruješ da možeš sve odjednom, ali u stvarnosti se gubiš u sitnicama i zaboravljaš ono najvažnije – uživati u trenutku.

Kako prestati raditi 10 stvari odjednom?

Vrijeme je da preuzmeš kontrolu i pronađeš način da uživaš u svakom trenutku, bez stresa i žongliranja s previše zadataka. Evo nekoliko praktičnih savjeta:

  1. Postavi prioritete – Umjesto da pokušavaš sve napraviti odjednom, napravi listu zadataka i fokusiraj se na najvažnije. Ostalo može pričekati.
  2. Odvoji vrijeme za svaku aktivnost – Ako je vrijeme za igru s djecom, neka to bude igra. Posao može pričekati, a palačinke mogu pričekati još par minuta (samo, nemoj ih opet zaboraviti u tavi!).
  3. Nauči reći “ne” – Ne možeš sve odraditi sam. Ako ti prijatelji nude pomoć s organizacijom rođendana, prihvati je. Ako ti kolege predlažu odgodu sastanka, uzmi taj predah.
  4. Podijeli zadatke – Djeca su sposobna pomoći, čak i ako misliš da nisu. Pusti ih da sudjeluju – bilo da postavljaju stol, pomažu s jednostavnim zadacima ili čak odluče koje će igrice igrati. Uključi ih i podijeli teret.
  5. Prakticiraj mindfulness – Zvuči apstraktno, ali u praksi znači: uspori. Fokusiraj se na ono što radiš u trenutku, i samo na to. Kad kuhaš, kuhaš. Kad razgovaraš s djecom, posveti im punu pažnju. Osvijesti trenutak, i vidjet ćeš kako stres polako nestaje.

Kako ti Udruga Rotor može pomoći?

Ako ti multitasking uzima previše energije i više ne znaš kako organizirati svoj dan, Udruga Rotor ima baš ono što ti treba. Organiziramo kreativne radionice RAZVOJNA za samohrane roditelje gdje se fokusiramo na praktične tehnike organizacije vremena, savjete za obavljanje obaveza bez stresa i kako se nositi s izazovima roditeljstva.

Naši članovi često dijele priče iz vlastitih života, kao što je Petar, samohrani otac dvoje djece, koji je nakon našeg tečaja rekao: “Mislio sam da sve moram sam, ali sad znam kako podijeliti zadatke, ne samo s djecom, nego i s prijateljima i obitelji. Moje kuhanje više nije na rubu katastrofe!”

Udruga Rotor nudi i psihološku podršku, gdje možeš porazgovarati s našim stručnjacima o tome kako smanjiti stres i postići ravnotežu između roditeljstva, posla i osobnog vremena. Jer, s pravim alatima i podrškom, možeš prestati biti multitasking superjunak i postati roditelj koji uživa u životu.

Sjeti se – ne moraš sve raditi sam. Pomoć je tu, a Udruga Rotor je tu da te podrži na svakom koraku.

Srdačno,
Zvonko Budak, predsjednik Udruge Rotor

Članak

Plivanje, balet ili ništa? Kada pustiti dijete da samo odluči

Subotnje jutro. Kava miriše dok skrolaš kroz raspored aktivnosti – plivanje u 10, balet u 12. Ali umjesto uzbuđenja, s druge strane stola te gledaš par umornih očiju. „Mama, mogu danas ne ići?“, tiho kaže tvoje dijete, pomalo nesigurno. A u tebi vrtlog. Odgovornost, planovi, želja da mu pružiš najbolje. Gdje je granica između učinkovitosti i prevelikog pritiska? Svi smo

Saznajte više »
Samohrano Roditeljstvo

Kako možemo podržati jednoroditeljske obitelji u ublažavanju financijskih pritisaka?

Obitelji s jednim roditeljem suočavaju se s jedinstvenim izazovima kada je u pitanju upravljanje kućnim proračunom. U nastojanju da ublažimo financijske pritiske, aktivno tražimo dugoročna partnerstva s trgovinama mješovitom robom i drugim trgovcima na malo koji mogu ponuditi popuste na osnovne artikle. Naša potraga za trgovačkim partnerima je stalan proces, budući da prepoznajemo beskrajnu potrebu za podrškom među samohranim roditeljima. Važnost suradnje:

Saznajte više »
Članak

Mali koraci do velike financijske pismenosti

“Novac nije sve, ali je dobar sluga, a loš gospodar.” Drage Rotorice i Rotorci, poštovane prijateljice i prijatelji, Udruga Rotor nudi brojne prednosti za svoje članove, uključujući podršku zajednici, edukativne radionice i priliku za umrežavanje s ljudima sličnih interesa. Ovdje možeš pronaći inspiraciju, podršku i nove prijatelje dok zajedno učimo i rastemo. Svaki roditelj želi svoje dijete naučiti vrijednim životnim

Saznajte više »
Scroll to Top
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.